Results

The results below are those of Canadian Sport Institute Calgary supported athletes. It is not the complete results from Team Canada or Alberta athletes.

Gold

Brady Leman

Freestyle Skiing

Event: Men Ski Cross

Brian McKeever (Guides: Graham Nishikawa)

Para Cross-Country

Event: Men 20 km visually impaired

Brian McKeever (Guides: Russell Kennedy)

Para Cross-Country

Event: Men 1.5 km sprint classic visually impaired

Ted-Jan Bloemen

Speed Skating

Event: Men 10000m

CANADA

Figure Skating

Event: Mixed Team

John Morris & Kaitlyn Lawes

Curling

Event: Mixed Doubles

 

Justin Kripps & Alex Kopacz

Bobsleigh

Event: 2-Man

 

Mark Arendz

Para Biathlon

Event: Men 15 km standing

Silver

Mark Arendz

Para Biathlon
Event: Men 7.5 km standing

Ted-Jan Bloemen

Speed Skating
Event: Men 5000m

CANADA - Alex Gough, Sam Edney, Justin Snith & Tristan Walker

Luge
Event: Team Relay

CANADA

Hockey
Event: Women Final

Bronze

Alex Gough

Luge
Event: Women Single

Brittany Hudak

Para Biathlon
Event: Women 12.5 km standing

Collin Cameron

Para Biathlon
Event: Men 7.5 km sitting

Collin Cameron

Para Biathlon
Event: Men 15 km sitting

Kaetlyn Osmond

Figure Skating
Event: Women 

Kaillie Humphries & Phylicia George

Bobsleigh
Event: Women 

Mark Arendz

Para Biathlon
Event: Men 12.5 km standing

Mark Arendz

Para Cross-Country
Event: Men 1.5 km sprint classic standing

Top 8 Finishes

4th

Alex Harvey

Cross Country Skiing
Event: 50km Classic Style

Collin Cameron

Para Cross-Country
Event: Men 1.1 km sprint sitting

Emily Young

Para Cross-Country
Event: Women 1.5 km sprint classic standing

CANADA - Blondin, J. Morrison, K. Morrison, Weidemann

Speed Skating
Event: Team Pursuit

CANADA - Koe, Kennedy, Laing, Hebert

Curling
Event: Men's Team

5th

Brittany Hudak

Para Biathlon
Event: Women 10k standing

Collin Cameron

Para Cross Country
Event: Men 15 km sitting

Emily Young

Para Cross Country
Event: Women 15 km standing

Jordan Belchos

Speed Skating
Event: Men 5000m

Justin Snith & Tristan Walker

Luge
Event: Open Doubles

Ivanie Blondin

Speed Skating
Event: Women 500m

Kimberley McRae

Luge
Event: Women Single

6th

Alysia Rissling & Heather Moyse

Bobsleigh
Event: Women

Brittany Hudak

Para Cross-Country
Event: Women 1.5 km sprint classic standing

Ivanie Blondin

Speed Skating
Event: Women 3000m

Isabelle Weidemann

Speed Skating
Event: Women 5000m

Sam Edney

Luge
Event: Men Single

Valerie Grenier

Alpine Skiing
Event: Women combined

7th

Alex Harvey

Cross Country Skiing
Event: Men 15km Freestyle

CANADA -Bloemen, Donnelly, Morrison, Belchos

Speed Skating
Event: Team Pursuit

Christine de Bruin & Melissa Lotholz

Bobsleigh
Event: Women

Emily Young

Para Biathlon
Event: Women 6 km standing

Emily Young

Para Biathlon
Event: Women 12.5 km standing

Isabelle Weidemann

Speed Skating
Event: Women 3000m

Lenny Valjas

Cross Country Skiing
Event: Men Sprint Classic Style

Nick Poloniato & Jesse Lumsden

Bobsleigh
Event: 2-Man

8th

Alex Harvey

Cross Country Skiing
Event: Men Skiathlon

Alex Harvey & Lenny Valjas

Cross Country Skiing
Event: Men Team Sprint Freestyle

Chris Klebl

Para Cross-Country
Event: Men 15 km sitting

Brittany Hudak

Para Biathlon
Event: Women 6 km standing

Chris Klebl

Para Cross Country
Event: Men 15 km sitting

Complete Results
Results are provided by the Canadian Olympic Committee

#WECAN NEWS

Cool as a Cucumber

Cool as a Cucumber

Read more

RBC Training Ground Goes Boom!

RBC Training Ground Goes Boom!

Read more

Duff Gibson’s Dark Horse

Duff Gibson’s Dark Horse

Read more

POWERING PODIUM PERFORMANCES

© Canadian Sport Institute Calgary | All Rights Reserved | Powered & Administered by TANSI